Táblajáték-suli (4.) az AMŐBÁK

...

Az alapjáték[*] egyértelműen a legelterjedtebb táblás, ámbár a fiatalabbak többsége a nevét már nem ismeri. Pedig a fantáziadús AMŐBA név is, vagy a játék célját frappánsan megfogalmazó ÖTÖDÖLŐ név is a magyarok találékonyságát dícséri. (A világ többnyire "gomoku"-ként ismeri.)


[*]Az induláskor üres táblára felváltva egymást követően teljesen tetszőlegesen választott helyre teszi le egy-egy bábuját világos is és sötét is, mindaddig, amíg valamelyiknek nem sikerül saját bábuiból ötöt egymás mellé raknia... Talán nincs is olyan játékos, aki még ne játszott volna ilyent. Ha nem lenne tucatnyi érdekes változata, akkor nem is lenne sok keresnivalója a "táblás-suliban" az AMŐBA-nak.

Csupán jópofiságnak tűnik, de próbáljuk csak meg egyszer kipróbálni azt a "bombasztikus" AMŐBA-varit, amikor egy-egy parti során mindkét játékosnak van egy-egy bombája: ha ezt teszi le, akkor annak közvetlen környezetében minden már korábban lerakott bábut le kell venni a tábláról. (Egyébként ugyanúgy játsszuk, mint az alapjátékot, csupán egyetlen -ámbár tetszés szerint megválasztott- alkalommal pufogtathatjuk el bombánkat...) Biztosan kedvet kapunk még néhány ötlet kipróbálásához...

A nálunk is legismeretebb változatból, a "bedobálós négy a nyerő"-ből (CONNECT 4-ből) variált TŐTIKÉK-et kezdők is, haladók is szívesen játsszák.

Egyre többen ismerik és kedvelték meg a QUARTO-t , az MTTE bemutatóin pedig a legsikeresebb táblások közé került a tologatós AMŐBA-k.

Mind többen fedezik fel az újabb ötleteket hozó SPANGLES-t, a hatszögosztású táblán játszott HEXADE-t, a négyirányú CONNECT 4-et, vagy pl. a pylos öltetét variáló EMELETES AMŐBA-t.

A kiegyenlítettebb nyerési esélyekre fejlesztett változatokat versenyszerűen űzik a világban, így: az eddig versenyszervező "hazai gazda nélküli" RENJU és a PENTE 1999.végétől ott kell legyen az MTTE kínálatában is.