QUARTO

A francia GIGAMIC "amőbája" egy meghökkentő ötletre épül.
(Talán, több más táblásban is érdemes lenne kipróbálni?)

Egy-egy, sötét és világos színű bábu-készlettel, készletenként 8 féle bábuval, 4X4-es táblán, négyes malom kialakításában versenyeznek a játékosok. Felváltva, egymást követően (itt is mint az amőbában) egyenként teszik le bábuikat a játékosok.
A 16 féle bábu, négy jellemző tulajdonsága (pl.: kicsi/nagy, henger/hasáb, tele/ lyukas, sötét/világos) közül bármelyik szerint, az egymással megegyező 4 darabjának egy sorba, egy oszlopba, vagy egy átlóba elhelyezése jelenti a győzelmet.

A játék, annak ellenére, hogy csupán egy piciny 4x4-es táblán játsszák, alapos koncentrációt igényel.

Különösen érdekessé fokozza a játékot az a szabály, mely szerint a játékosok lépésről-lépésre kölcsönösen kiválasztják társuk számára azt a bábut, melyet az adott lépésben a táblára helyez! (Oda rakja a bábuját, ahová kívánja, de mindig csak az ellenfele által kiválasztottat. A következő lépésben pedig ő választja ki ellenfele még táblára nem került bábui közül, hogy az melyiket teheti fel.)

Az veszít, aki már nem tud olyant választani ellenfele bábui közül, hogy azt lerakva, négyes malom ne szülessen (persze csak akkor, ha ellenfele meg is találja a nyerőhelyet).


Változatok

1. Az alapjáték összesen 10 vonalra (4 sor, 4 oszlop és a 2 átló) koncentrál, (amikben nyerőállás lehetséges). A "négyzetes vari": nem a négyes vonalakat, hanem minden lehetséges négyzet sarkait figyeli. Ezekből összesen 14 van (1 db 4x4, 4 db 3x3, 9 db 2x2). Ám, nemcsak a győztes állások nagyobb száma miatt lesz így bonyolultabb a játék, hanem azért, mert a vonalak figyelésére (mert tán ez áll közelebb hétköznapi megfigyeléseinkhez?) könnyebben "áll rá agyunk"...

2. Elméletileg, működhet együtt is ("kombinált" variként) a vonalas- és a négyzetes változat, de praktikusan, a lehetséges kvadrátokból javasolt elhagyni: a 4x4-est és a 4 db 3x3-ast (ekkor tehát, a vonalak mellett, csak a 2x2-esek számítsanak).

3. Leginkább érdekes a megfordított célú (a "vesztes-négyes") variáció. Ebben, az veszít, aki előbb kényszerül olyan négyest alkotni, amelynek elemei valamilyen tulajdonságukban azonosak.
(Ez a célfordítás viszont: érdekesebb lesz a négyzetes és még izgalmasabb a kombinált variban.)

A játék egyszerűen elkészíthető és érdemes is elkészíteni házilag.
Barkácsolhatjuk fából, míves kivitelben,
de kiválóan alkalmas hozzá a hazai általános iskolai logikai készlet is.
Válasszunk ki ebből: a lyukas/tele, kicsi/nagy, kör/téglalap variációk (2x2x2=8) 8-8 db-ját, két színben!
Rajzoljunk egy 4x4-es táblát és már csak partnert kell keresnünk...

Ha kipróbáltad és megtetszik, akkor a "Gondolkodó"-ban meg is vásárolhatod,
fából készített, míves, "generációs"(*) kivitelben.
Tel.: 316-40-82
1023 Bp. Fényu.10.
(*) Igényes kivitelű, időtálló rekvizit vásárlásakor, gyermekként is, gondolhatunk majdani unokáinkra...