Már a Zilli induló készletében ott van a nem is olyan rosszul játszó sakk, mintegy két tucat variánsával...,
aztán megszámlálhatatlan variszámban születtek a többiek... , a Táblajátékoson meg sem próbálom ezeket áttekinteni...

A sakk hozzáértő "gazdija" a Magyar Sakk-Szövetség
A legjobb magyarnyelvű "kályha" a sakk-hoz: SAKK-linkek
Ha már itt vagy, lásd alább a játékszabályokat
és a legifjabbaknak (szüleiknek) címzett sakk-tanítás/SAKK-VARIK-at.
>>>>> Sakkozó óvódások (indulatosból az érvelősig, három színnel) (2007.)

SAKK játékszabályok

A kezdőállásból egymást követően, felváltva, egy-egy saját bábut mozgató játékosok célja, hogy ellenfelük királyát "bemattolják", azaz olyan helyzetbe kényszerítsék, amelyben az meg van támadva ("sakkban van") és ez a támadás már semmilyen szabályos ellenlépéssel el nem hárítható.
Azt a mezőt, ill. bábut, tekintjük "támadott"-nak, amely legalább egy ellenséges bábu egyetlen lépésével elérhető.
Az egyes bábuk megengedett lépései:
    Vezér (királynő): bármely mezőre léphet azon a vonalon, soron vagy átlón, amelyen áll.

    Bástya: bármely mezőre léphet azon a vonalon vagy soron, amelyen áll.

    Futár(futó): bármely mezőre léphet azokon az átlókon, amelyeken áll.

    Huszár: azokra a hozzá legközelebb eső mezőkre léphet (ugorhat át), melyek különböző vonalon, soron vagy átlón helyezkednek el attól, amelyen áll.

    Gyalog: (Leggyakoribb lépése, amikor) egy mezőt mozdulhat előre azon a vonalon, amelyen áll, ha az érkezési mező üres. Első lépésekor egyet is, kettőt is léphet előre a saját vonalán, ha üres az érkezési mező.
    Ha egy gyalog előtti átlósan szomszédos mezőn ellentétes színű bábu áll, akkor az a gyalog által támadottnak minősül és le is üthető.
    "En passant" léphet a gyalog, amennyiben támadja azt a mezőt, amelyen egy ellenséges gyalog eredeti helyzetéből két mezőt haladva átlépett és egyszersmind ütheti is azt az ellenséges gyalogot úgy, mintha az az eredeti helyzetéből csak egy mezőt haladt volna előre. Ez a lépés, csakis egy ilyen kettős gyalogtolást közvetlenül követő válaszlépés lehet.
    Gyalogváltozás: Amikor egy gyalog eléri az utolsó sort (akár ütéssel, akár lépéssel), akkor a lépés részeként azonnal el kell döntenie a lépő játékosnak, hogy vezérré, bástyává, futárrá, vagy huszárrá kívánja azt változtatni. A választás nincs ahhoz kötve, hogy a játszma során addig milyen tiszteket ütöttek le, a hatása pedig azonnal érvénybe lép.

    Király: Bármelyik olyan szomszédos mezőre léphet, amely nincs megtámadva egyetlen ellenséges báb által sem.
    Sáncolás: A király és bármelyik azzal azonos színű bástyának (az alábbi szerint) egyidejűleg történő lépése, egyetlen királylépésnek minősül.

      Ekkor a király eredeti helyéről két mezővel elmozdul, annak a bástyának irányába, amelyik ezt követően a már új helyén álló királyt átlépve, a mellette lévő mezőre kerül. A sáncoló lépés csak akkor tehető meg, ha a parti kezdetéig visszatekintve, sem a király, sem a sáncolásban résztvevő bástya nem mozdult el korábban a helyéről, továbbá: sem az a mező, ahol éppen áll a király, sem az áthaladásának útjába eső mezők, nincsenek éppen támadva egyetlen ellenséges bábu által sem.
Általánosan érvényesülő lépésszabályok:
    Minden olyan lépés tiltott, ami a lépő játékos királyát sakkba helyezi, vagy sakkban hagyja.
    A bábuk -kivétel a huszár- csak olyan lépést tehetnek, amelyben a a kiindulási helyről az érkezési mezőre egyenesen haladva, csak üres mezőket érintenek.
    Egyik bábu sem érkezhet olyan mezőre, amelyen a lépő saját bábuja áll.
Eldöntetlen a parti, ha olyan állás jön létre, hogy matt-adás egyik részről sem lehetséges (vagy, ha ebben a két játékos ebben megegyezik, azaz "remizik").
Kikényszerített döntetlenek:
    a./ ha a lépésre következő játékos királya nem áll sakkban, lépni azonban már nem tud (patt);

    b./ ha ugyanaz az állás harmadszor ismétlődik és ugyanaz a fél következik lépésre, aki az állás harmadszori megismétléséhez vezető lépést megteheti, vagy ha az állás harmadszor is megismétlődött az ellenfél legutolsó lépésével;

    c./ ha a lépésre következő jelzi, hogy mindkét részről legalább 50 lépés történt ütés, vagy gyaloglépés nélkül.