ritkán ajánlok..., de ez nagyon szuper...
akár szólóban is, akár hatan is...

Manfred Schüling: 'Zatre'

Már feladvány-ötletként is ajánlanám:
1-től 6-ig számozott elemeket úgy rakj fel a táblára, hogy minél több olyan oldalszomszédosan érintkező sort (oszlopot) alkossanak, amik összege 12.

Társasban: picit "Scrabble"-szerű, de itt, az "értelmes szavak": a 13-nál kisebb elem-összegek, amikből azonban csak a 10-, vagy 11-, vagy 12-ért jár pont...

Máris tetszene? Pedig a ponttozás zsenialitását még nem is említettem...


Katt a képre!
Egy papíron-ceruzával is játszható ( >>>kinyomtatható ) kétszemélyes változat pontozás-magyarázata:
Egy lépésben két véletlenszerűen kapott (***) elemet rakhatsz le, példánkban ezek a piros 6 és 1. (? Katt a képre!)
Az eredménylapodon a kékkel sötétítettek már értékes számok, azok alá kell beírnod a most szerezett pontértéket: A 6-os extra mezőre került, ezért jár az "X" duplázó szorzó; a vízszintesen 11-ért 2 pont; a függőleges 12-ért 4 pont jár. A 12-es oszlopba azért kerül 4+4 = 8 pont, mert az 1-es függőlegese is 12, továbbá az 1-es vízszinteséért jár még 1 pont a 10-es oszlopban. (Tehát a 10-es 1, a 11-es 2, a 12-es 4 pontot ér.)
Kezded érteni a csíziót? Egy lépés után, minden oszlopba csak egyszer írhatsz az eredménylapodra, a már beírtak alá. Aztán a kiértékeléskor, minden tele sorhoz hozzáadódik a "+" alatti bónusz, majd az adott sor jobb oldali oszlopába a sorba beírt számok összegének a duplája kerül (a nem tele sornál is) , a teljesített "X" miatt .
A verseny végső eredménysorrendje a jobb oldali számok összege alapján...

(***) kezdéskor középen 1-es áll; a lépésre következő egy zacskóba tett (mindegyik számból 20-20 db-ot tartalmazó) elemkészletből húz kettőt, amit a táblára rakhat azzal a korlátozással, hogy az oldalszomszédosan összefüggően érintkező számok összege 13-nál kisebb kell legyen. (Tehát a zölddel jelzett mezők üresek maradnak.)
Kétszemélyesen még kényelmesen játszható a kinyomtatott táblán ceruzával úgy, hogy a sorra következő két dobókockával dobja ki a lerakandó számait. (Miután a lerakott elemek helyben maradnak, akár többen is játszhatják papíron ceruzával, és a két dobókocka többesben is jól pótolja az elemkészletet...)

2007. november 5. Örülök, hogy tetszik! Fél napja van fenn, máris kértétek, hogy a játékszabályt tegyen rá a nyomtatható táblára is. Pici türelmet kérek: átgondolom és átdolgozom... Többen észrevettétek, hogy a kétszemélyes változat kisebb táblán érdekesebb. Igen! Az eredeti tábla 6 játékosra, játékosonként 10-10 lépésre van "optimalizálva". Két játékosnál 11x11-es alapú táblán 15-20 lépéspár már játszhatónak tűnik.

Ahogy néztem a Hálón, a GémKlub-nál (2007.novemberben) kapható a karton-táblás változata: "Zatre" (6800,-)