kép: 800x600 , 1024x768

"mi a játékszabálya?"

Válassz egy képet magadnak,
(írd be a neved),
aztán két másikat, akik versenytársaid lesznek és StartGame!
Miután a többiek dobtak, te is öntsd ki középre a dobópohárból a kockákat.
Ezután, ha rád kerül a sor, akkor
dobsz és lépsz...

Innen tovább, fejtsd meg a szabályokat! (Milyen oldalai vannak a kockának, hány bábu van, mikor dohatsz újra, stb.)

PÁLYÁZAT: írd le hogyan kell ezt játszani!





2007. április 30-án sorra vettem a pályázatra beküldött szabályokat. Pici csalódást okozott, hogy mintegy 30 beküldött szabály közül egy sem érkezett 14 éven alulitól. Voltaképp egy nagyon egyszerű játékról van szó, azaz úgy hittem észrevehető lesz: nem a megfejtés, hanem a szabály lényegre törő megfogalmazása a feladat. (Tapasztalatból tudom milyen nehéz ez. 20 éve fogalmazgatva szabályokat, még ma is küszködök azzal, hogyan hozzam előre a figyelemfelkeltő lényeget, hogyan adagoljam a részleteket, stb.)
Nagyobb csalódást az okozott, hogy a felnőtt "pályázók" nem vették észre, hogy "számukra ez a feladat igencsak szint alatti". Akkor is le kell írnom, ha többeket megbántok vele és soha többet nem jönnek be a Táblajátékosra...
Kiírok egy pályázatot, aztán megsértem azokat, akik ezt komolyan veszik? Megpróbálom indokolni: nagyon hasznos volt látnom hogyan fogalmaznak (értelmeznek) legaktívabb látogatóim (hálából ki is küldtem az ígért MiniJátékMester könyvvecskéket), de kérem őket is, hogy vegyék észre: a pályázat voltaképpen gyerekeknek szólt. (Egyre igénytelenebbek leszünk! Hamis és megalapozatlan sikerélményt jelent, ha pl.: érettségizett felnőttként büszkék vagyunk arra, hogy tudjuk: "Peking" a válasz a "Kína fővárosa?" kérdésre..., amivel persze mi is megnyernénk az éppen nézett vetélkedő 100.000 Ft-os nyereményét...)


A Táblajátékos Birodalom CD-t Vajda Norbert (Keszthelyről) nyerte.

Norbert levele változtatás nélkül alább a táblázat bal oszlopában, csupán az értékelő jogán tett,
(azaz szubjektív, tehát mások: akár máshogy is értelmezhetik)
megjegyzéseimmel.


> Szia!
> Íme a szabály:

Beköszönésre, felvezetésre tán ha minden hetedik beküldő gondolt;
hat levélben még a tárgyat sem jelezték.


> A játék az óra járásával megegyezően halad, dobás után a két kocka értékének megfelelő "kávészemet" kell beelőzni, dupla dobás esetén újra mi lépünk, de nem kell ugyanazzal a bábuval.

Tetszik, hogy nem részletezi a kezdőjátékos kisorsolását, de
(az egyetlen hiba) a játékosok egymásra következésének sorrendje is lényegtelen. Nagyon tetszik a "beelőzni" szóalkotás,
amit persze csak azok tudnak értelmezni, akik
már belenéztek a (***nem szokásos táblán folyó) játékba.
(***Végy egy marék kávészemet és rakd le spirális elrendezésben.)
A homokba rakott kagylókat kávészemnek néző értelmezés
nekem azért szimpatikus, mert elsőre nekem is annak tűntek.
(A beígért "pofára megy" értékelés jelzi a szubjektivitást).
Lényeges, hogy újradobás után más bábuval is léphetünk.


> Ha a dobásnak megfelelő helyen saját bábu áll, akkor a "nyakába ülünk" és innentől majd együtt lépkedünk, ha idegen bábu és egyedül van, vagy "kevesebben nálunk" (echte ungarische szófordulat), akkor a helyére lépve leütjük, visszaküldve a kezdőhelyre, ha viszont "magasabb értékű", akkor a helye tabu, más lépést kell választanunk.

A részleteket mindig nagyon nehéz leírni.
Ez itt, roppant jól sikerült.
jól értelmezhető a "nyakába ülünk", a "kevesebb nálunk" és nemcsak kifejező a "tabu" szó használata, de meg is magyarázza.

Megjegyzem:
talán az én is bűnöm is, hogy kevesen írták a "bábu"-t rövid u-val
(Norbert mellett, a harmincból még csupán hárman).
Sajna, a Táblajátékos több oldalán is előfordul hibásan: hosszú "ú"-val.


> A játék célja pedig, hogy az összes bábunkkal elfoglaljuk Pataki Attila helyét, a kör közepén (Ha-ha!).

A "kör közepén állok" sláger beidézése tán a legnagyobb erénye a leírásnak. A feltehetően ösztönös jópofizás nemcsak a megértést könnyíti, de azt eredményezi, hogy hosszabb időre emlékezetes marad.
(Különösen a kisebb gyerekeknek magyarázva fontos, hogy a száraz tényszerű játékszabályok valamilyen meséhez/történethez kapcsolódjanak.)


> Bejutáshoz nem szükséges pontos dobás, túldobással is beérhetünk.

Játékismeretet, legalábbis a hasonló játékok ismeretét jelzi a "túldobás"-ra hivatkozás. Egyszersmind valóban lényeges és elhatárolja a típus több játékától, mi még több: "gondolkozik", azaz eléje megy a bizonyosan felteendő (megválaszolás nélkül, vitákat generáló) kérdésnek.


> Hát ennyi lenne röviden.

Hiányozna, ha nem ezzel záródna. Benne látom ugyanis: "tudom, hogy nem mindent írtam le"... A precíz ismertetőhöz hozzá tartozna a játékosok és a bábuk száma, a tábla leírása, stb., de hát ezek a játékprogi megnyitásával annyira egyértelműek, hogy nem lehet része feladatnak a "megfejtésük".


> Köszönöm a játékot, kellemes perceket szereztél vele!
> Szia!
>Ron

Udvarias-diplomatikus-"olajozó" elköszönés.
A 30-ból még ketten gondoltak rá.
:-)