A zillinél sokkal erősebb "ellenjátékos" Phutball.exe >>> innen letölthető (250 kB)


Salvi Péter találta valahol a Hálón és már az első próbára úgy tűnik:
érdemes volt keresgélnie...
A játék egyszerűen elkészíthető, szabályai sem bonyolultak,
némileg talán hasonlít a helycserés halmákra, de ha elkezdünk vele játszani, látni fogjuk: köszönőviszonyban sincsenek, eredeti és sokat ígérő ötlet. (Nagylaci)

Philosopher's Football


Készíts egy 19x15-ös négyzetes táblát! Tegyél a közepére egy bábut (ez lesz a "labda")! Keress még bábukat (ezek lesznek a "focisták")!

A játékosok a tábla rövidebb oldalán szemben ülve, abban versenyeznek melyikük tudja a "labdát" ellenfele "gólvonalán" átjuttatni. Felváltva következnek lépésre.

 

A lépő szabadon dönt, hogy az adott lépésben:

1. Vagy kívülről tesz le egy újabb "focistát" a tábla tetszőlegesen választott, de még üres mezejére, (nincs "enyém-tied": mindkét versenyző ugyanabból a bábukészletből rak);

2. Vagy a "labdát" mozgatja el úgy, hogy a mellette lévő "focistá-(ka)t" átugorja vele (egy lépésben akár többet is, de ha folytatható, akkor az ugrás-sorozat kötelező), majd az átugrott bábukat mind leveszi a tábláról.

 

A felső két ábra egyetlen lépést mutat (pontosabban: a lépés előtti és a lépés utáni állást).

Az alsó két ábra mindegyikén éppen nyer a lépő játékos.


Salvi Péter (2000. július): Sziasztok, találtam egy phutball-programot (250 kB) , sajnos franciául van, de kis próbálkozással elég könnyű rájönni, mi mit is jelent!
(Forrás: ai.univ-paris8.fr/~cazenave/Phutball/Phutball.html )
Ezenkívül azt is megtudtam, hogy a phutball-t John Conway matematikus találta ki, és egy könyvében ('Winning Ways for Your Mathematical Plays') elemzi ezt a játékot.

(Nagylaci: Feltehetően azonos John Horton Conway cambridge-i zsenivel, aki többek között a számítógépes életjátékot is megalkotta, lásd: az MTTE-WEB-en: Könyvajánló: K.Sigmund: Az élet játékai)