Izgalmas végigkövetni egy-egy játéktípus változásait / fejlődését.
Az egyik legrégibb számítógépes feladványjáték az "Aknakereső" ('Miner').


az első JAVA-sok

A commodore-s időkben is kedvelt feladványjáték volt. (Az első PC-s játékok a commodore-s kedvencek adaptációi voltak.) Ezt, még magam is piszkáltam. Már van benne időmérés is, ami ugye a szerencse-függése miatt megmosolyogtató... Az első lépésben 25:200 valószínüséggel trafálsz rá a bombára.


állítható táblás flash-ben

A JAVA-s változatokban többnyire a progiba való belepiszkálással változtattuk a táblaméretet és a bombák számát, amit opcionálisan felkínálni sokkal elegánsabb. A játszó progizók észrevették, hogy a gondolkodáshoz hasznos "megjelölés" funkció és ebben elmarad a felesleges isdőmérés is.


hatszöges, vagy méhsejt-táblán

Szinte valamennyi táblás játéknál kézenfekvő ötlet kipróbálni más és más elrendezésű táblákon... A változatlan szabályok mellett, egyszerűbbnek tünik, ha csak 6 szomszédra kell figyelnünk. A véletlenszerű "bombadugásnál" még mindig gyakori, hogy 50%-os eséllyel bukunk az utolsó lépésben.


"dizájnosan" persze kellemesebb...

Ámha az alap nem változik, a tetszetősebb kivitel becsapós.


egy, ami mindent tudott

"Zseni" , aki rájött arra, hogy a bombákat csak az első lerakott után helyezze el. Pontosabban: kicsi táblákon próbálva, nagyon úgy tűnik, hogy mindig lesz logikus megoldás. (Mintha az első lerakásokra generálná a feladványt...)


térben..., hát persze !

Ez a progi is feladványosan dolgozik. Mi több, automatikusan adagolt, egyre nehezedő elrendezésekkel.


az igazi aknamező

Nagyon tetszik az az ötlet, hogy nem a teljes aknátlanítás, "csupán" az aknamezőn történő áthaladás, azaz célbajutás a feladat.


páros-vetélkedős változat

Meg lehetett próbálkozni vele, hiszen alapvetően "szintfüggő" az, hogy miben versenyezhetünk. Aki még nincs a nyerőstratégia (v.döntetlen-stratégia) ismeretében..., az ritkán képes felmérni, előnyben, v. hátrányban van-e kezdőként.


Ezek meg már... legalábbis feltételezhető, hogy a kitalálóik ismerték az aknakeresőt.