LINK href="stylusvkhr.css" rel=STYLESHEET>





Van ugyan a Zilliben még "3D"-s Go is, de ez nem a Zilli játéka...
Már icipici haladó szinten sem érdemes még gyakorolni sem velük...
a Táblajátékos Birodalom CD-ről: ajánlott GO-aya, kezdőknek az IGOWIN, profiknak a TURBOGO

GO

Ha rajzolunk egy 19x19-es négyzetrácsos táblát (vagy egy kockás terítőn kijelöljük a játékteret), azon, pl. kukorica- és bab-szemekkel, máris belekóstolhatunk a játékba... majd, ha ízlik az első falat,
irány az egyik >>> GO-klub, ahol mesterektől tanulhatunk, megmérettethetünk...
Sötét 181 db, világos 180 db követ kap. A játszma kezdetekor a 19 vízszintes és 19 függőleges vonalból rácsozott játékmező üres.

Sötét kezdési jogával, a versenyzők felváltva, egyesével rakják le köveiket a játékmező rácspontjaira (a vonalak metszéseire), arra törekedve, hogy minél nagyobb területet kerítsenek el maguknak a táblán.

A kiszemelt terület "tiszta elkerítés" útján történő megszerzése (amikor csak az elkerítő saját kövei határolják az elkerített területet) az ellenfél védekező lépései közepette, szinte soha sem sikerülhet. Az elkerítést akadályozó ellenséges köveket azonban meg lehet "ölni", halálukkor levehetők a tábláról és a végelszámoláskor: a megszerzett területért kapott pontjaink is megnövekednek majd a megölt ellenséges kövek számával.

Egy ellenséges kő (vagy egy ellenséges kőcsoport) úgy ölhető meg, hogy azt (vagy azokat) minden rácsirányban saját köveinkkel bekerítjük. (Könnyen belátható, hogy az ellenfél így megölt, bekerített köveit felesleges levennünk a tábláról, elegendő azokat "foglyoknak" tekinteni, hiszen az ellenség halott kövei által elfoglalt területet a foglyul ejtéssel tulajdonképpen már elfoglaltuk. A foglyul ejtett követ akkor kell levenni, ha különben nem eldönthető, hogy melyik játékos birtokolja az adott területet.)

Fentieken kívül három fontos (a játék közben esetlegesen felmerülő vitákat eldöntő) lépésszabály van:

a./ Nincsen lépéskényszer, ha a lépésre következő játékos nem talál előnyös lépést, akkor passzolhat.

b./ Tilos az "öngyilkosság". Egy, már teljesen körbezárt terület egyetlen még üres belső pontjára tilos úgy letenni kövünket, hogy az (esetleg környező társaival együtt) "fogságba" essen. Kivétel, ha a különben fogságba eső kövünk lerakásával egyúttal ellenséges köve(ke)t is megölünk, ill. foglyul ejtünk. Annak eldöntésében, hogy "ki kinek a foglya": a támadó (aki a követ leteszi) előnyt élvez. Ilyen esetben mindig a támadó "öl először" és így a kettős helyzetet a lépéssel foglyul ejtett kő levételével egyértelművé teszi.

c./ Két lépésen belül nem állhat elő azonos állás, tehát az ilyenre vezető lépés(ismétlés) tilos. (Ez a szabály nem a visszaütést tiltja, hanem a visszaütésnek azt a fajtáját, amikor egy megelőzővel azonos állás jönne létre -persze a tábla egészét tekintve-.)

Kézenfekvő, de a szabályokhoz tartozik, hogy a játékmező széle: határoló, bekerítő szerepet tölt be és így többnyire a "támadót" segíti. (A tábla szélének szorított és a tábla felőli pontjain bekerített ellenséges kövek fogságba esnek.)

A játszmának akkor van vége, ha mindkét játékos passzolt. Ekkor következik az eredmény összeszámolása: először betömjük a semleges pontokat, aztán levesszük a területünkön foglyul ejtett köveket, majd összeadjuk az általunk körbekerített (rács)pontok és a levett (megölt) ellenséges kövek számát. A pontértékek összevetése előtt, világos még 4,5 plusz pontot kap (kezdési hátrányának kiegyensúlyozására).
...

Picit részletesebben, ábrákkal: Balogh Pál: Gó (Terebess Ázsia E-Tár)

Az egyik legjobb kályha (kb. 10 éve): Mori Hiroki: Interaktív Út a Góhoz (ford.: Albrecht István)

(A Táblajátékoson igyekszünk eredeti, máshol nem elérhető infókat részletezni, vagy olyanokat: amikhez némi újat is tudunk mutatni. Ha valami, valahol a Hálón már jól készen van, akkor az odamutató linket korrektebb és hatékonyabb ajánlani, mint -akár átfogalmazva is- újra feltenni.)

A GO hozzáértő gazdija a Magyar GÓ-Szövetség


SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS onMouseOver="this.src='http://tablajatekos.hu/forum1uj.jpg'" onMouseOut="this.src='http://tablajatekos.hu/forumuj.jpg'" title="" border="0"> Ha megosztanád ismero~seiddel 
Link felvétele a Startlapba