"emeletes" AMŐBA

A PYLOS alapötletéből származtatott, alábbi
"emeletes" játékot érdemes kipróbálni.


Mindkét játékosnak 32-32 db golyója van, melyeket felváltva, egyenként rakhatnak fel egy négyzetes elrendezésű, pl. 8x8-as tábla tetszőleges mezőpontjaira. Ha a táblán bármikor kialakul olyan helyzet, hogy négyzetalakban közvetlenül egymás mellett áll (a "földszinten") 4 db bármilyen színű golyó, akkor azok tetejére is tehető golyó (az "emeletre"). Erre törekednek is a játékosok, mert: az nyer, akinek több golyóját sikerül az emeletre tennie.
A parti addig tart, amíg mindkét játékosnak elfogynak a golyói.

A játékot megdöbbentően érdekessé fokozza az alábbi két "spórolós" szabály alkalmazása:

1. Az emeletre feltehető a lépésre következő játékosnak már a táblán lévő golyója is. Feltéve, hogy az szabad, azaz maga nem támaszt alá egy felette lévő golyót. (A saját golyó magasabbra helyezése lépésnek számít, tehát a lehetőséget kihasználó játékos egy golyónyi előnybe kerül ellenfelével szemben.)

2. Ha bármelyik játékosnak sikerül (a "földszinten") egy saját színéből álló négyest kialakítania, akkor az adott lépés "befejezéseként": levehet a tábláról 2 db (saját színű) szabad golyót. (Akár az éppen lerakottat is, ám bontani ekkor is tilos.)

Ezekkel a spórolásos szabályokkal az egyik játékosnak előbb fogynak el a golyói és versenytársa, ezt követően, már egyedül (a spórolási szabályt továbbra is kihasználva) építkezhet tovább.

Figyelem! Vegyük észre, hogy a spórolásos szabályok "megengedők", tehát pl. a négyest létrehozónak nem kötelező levennie két szabad golyóját. Ha úgy ítéli meg, hogy kedvezőbb a számára a parti sikeres folytatásához, akkor 1 db-ot is levehet, sőt el is állhat a levétel jogától.