Gál Péter gyűjtéséből:

egyszemélyes dili... UFO logika

Nem méltó e ragyogó ötleten alapuló játékhoz az ötletszegénynek tűnő elnevezés. Ámbár -különösen, mert amerikai a fejlesztés- bizonyosan gondolt a névadó az értékesítést felpörgető reklámra is, melyben az "UFO"-ra való utalás felkeltheti az érdekdődést. Ha pedig már valaki megvásárolta, nem fog csalódni a becsülten 20-100 ezer feladványt hordozó játékban.

Talán az átugrálós soliterekhez hasonlítható, de a hasonlítás eredménye minden párhuzamában a különbözőséget jelent:

1. A feladvány célja itt is bábuk levétele, de csak a sötét bábukat kell levenni, azt viszont mindet.
2. Itt is a legrövidebb "ütés-sorrendet" keressük, de itt valójában az "ütés(ek)" előkészítése a feladat.
3. Szó nincs átugrálásról, itt a tábla középső mezejére érkező sötét bábu(ka)t kell levenni.
4. Azonosság tán csak abban van, hogy egy-egy feladvány megoldásához mindkét játékban jó logika, pici türelem szükséges (és sokat segít egy-egy szerencsés megérzés is).

A bábuk vízszintes és függőleges irányban (átlósan nem) léphetnek. Bármely bábu mindig csak egy másik bábu felé indítható el és mindig ütközésig mozog. Akkor, ha tetszik, irányt válthat és egy másik bábu felé továbbhaladhat úgyszintén ütközésig. Egy lépés egy kiválasztott bábu (akár többszöri irányváltást is tartalmazó) mozgását jelenti. Egy-egy sötét bábu leesik a tábláról (a világosak soha), ha érkezési mezője az 5x5-ös tábla közepe. A demóábrán egyetlen sötét bábu leütése a feladat. Ám létezik a mutatottnál elegánsabb, a 7 helyett csupán 4 lépést tartalmazó megoldás is...


Egy-egy feladványban 1, 2, vagy 3 db sötét bábu levételét 2, 3,... 6 db világos bábu segíti. Egy, a feladványkészítő által kialakított, nyitóállásból a legkevesebb lépéssel elérhető megoldást keressük. Többnyire a minimális szükséges lépések számát is megadja a feladványkészítő. (A 4-5 lépésesnél hosszabb feladványoknál ebben könnyen tévedhet is a feladvány készítője. Ha a célállapotból történő "véletlenszerű visszamozgatás" elvét alkalmazza, könnyen juthat olyan kezdőálláshoz, mely más sorrendben kevesebb lépésből is "leüthető".)

A játékot bemutató Gál Pétertől kapott feladványok több hétre elegendő agytornát ígérnek a játékot megkedvelőknek: 160 kB MSWORD/doc-file

Akiknek pedig már megtetszett az UFO-logika, ne hagyják ki Tadao Kitazawa Entropy -ját se...